Úvod> Rostliny> Trvalky

Trvalky

Trvalky jsou nejvýznamnější skupinou květin v zahradách.

Trvalky vnáší do zahrady pestrost a barevnost. Zimu přečkávají v podzemních zásobních orgánech, ze kterých na jaře pomocí přezimujících pupenů opět raší. Vhodným výběrem a kombinací trvalek spolu s ostatními zahradními rostlinami lze vytvořit zajímavé kompozice, které se budou měnit v průběhu celého roku a nakvétat od časného jara až do příchodu mrazíků. Mnohé z trvalek lze využít i k řezu, na sušení, do nádob a truhlíků.

V našem zahradnictví nabízíme trvalky v širokém sortimentu od konce jara a během léta.

Rozdělení trvalek

Stínomilné trvalky vyžadující lesní prostředí nejlépe listnatých stromů (např. bohyška, mochnička, plicník, rodgerzie).

Polostinné trvalky nacházející uplatnění jako předsadba před skupinami keřů a stromů nebo na záhonech zastíněných stavebními objekty (např. kontryhel, čechrava, kakost, bohyška, dlužicha, sasanka, primule, některé druhy zvonků).

Světlomilné trvalky vyžadující slunečná stanoviště a otevřená prostranství, některé jsou vhodné k vytvoření půdního pokryvu na slunečních svazích (např. šalvěj, čistec, šanta, levandule a mnohé druhy z rodu rozchodník).

Záhonové trvalky vyžadující kvalitní zahradní půdu, zásobenou živinami. Jsou převážně vyššího vzrůstu a lze je vzájemně kombinovat na samostatných květinových záhonech nebo jako předsadby před keřovými výsadbami (např. kopretiny, ostrožky, zvonky, plaměnky, šuškarda, třapatky, krásnoočka, řebříčky, hvězdnice, chrpy, levandule, rozrazil).

Skalničky jsou rostliny vhodné pro pěstování na skalce, popř. na zídkách, v kamenných žlabech, starých korytech, keramických nádobách. Ve většině případů se jedná o nízké druhy vyžadující suchá dobře osluněná stanoviště a dobře propustný na živiny chudší substrát (např. netřesky, rozchodníky, lomikameny, trávničky, některé druhy zvonků, delosperma, některé nízké druhy hvozdíků a plaměnek, hořce, iberky).

Otevírací doba

otevírací doba:

pondělí - pátek: 9 - 17 hod.
sobota: 9 - 17 hod.
neděle: zavřeno

 

Naše prodejna

Okrasné zahradnictví Havlíček
Pardubická ul., Srch
Tel. 702 069 393

 

Pro oblast: Pardubice, Chrudim, Hradec Králové, Lázně Bohdaneč, Holice, Přelouč, Sezemice, Kolín, Poděbrady, Jaroměř, Jičín, Havlíčkův Brod, Kutná Hora, Litomyšl, Čáslav, Hořice