Úvod> Rostliny> Živé ploty

Živé ploty

Živé ploty či stěny jsou zapojené řadové výsadby okrasných dřevin, které slouží především k vytvoření zelené hranice kolem pozemku a k jeho rozčlenění. Ploty z živých rostlin mohou být jehličnaté nebo listnaté, tvarované či volně rostoucí, opadavé i stálezelené, v nejrůznějších výškách i šířkách.

Výhodou živých plotů z jehličnatých druhů dřevin je jejich stálezelenost, což vede ke zvýšení funkce oddělení daného prostoru od okolí. Listnáče zase vnáší do zahrady větší proměnlivost, mění se barva olistění, kvetou, na podzim a v zimě mohou vynikat plody či neobvyklé zbarvení kůry.

Použití a typy živých plotů

Živé ploty jehličnaté tvarované vytvářejí efekt zelené stěny v průběhu celého roku. Jde o jednodruhové pravidelně stříhané ploty do přísných geometrických tvarů a požadované výšky. V našem zahradnictví se specializujeme na pěstování zeravů "tují" (Thuja Smaragd, Thuja Brabant). Rostliny pěstujeme v kontejnerech a ve volné půdě. Rostliny v kontejnerech se mohou vysazovat kdykoli během vegetace, rostliny z volné půdy se vysazují v jarních a podzimních měsících jako rostliny se zemním balem. 

Aktuální ceník sezenic Thují na živé ploty pro jaro 2020: 

  velikost sazenice  cena Kč/ks  
Thuja Smaragd 40/50 cm 59 Kč v květináči 2 L
Thuja Smaragd 70/80 cm 125 Kč zemní bal
Thuja Smaragd 80/100 cm 160 Kč zemní bal
Thuja Smaragd 100/120 cm 250 Kč zemní bal
Thuja Brabant 80/100 cm 130 Kč zemní bal
Thuja Brabant 100/125 cm   160 Kč zemní bal 

Množstevní slevy:

odběr sleva v %
nad 20 ks 5 %
nad 50 ks 10 %

‌‌

Thuja Smaragd 50/60 cm Thuja Smaragd 70/80 cm Thuja Brabant 50/60 cm
Thuja Smaragd 70/80 cm zemní bal Thuja Smaragd 80/100 cm zemní bal Thuja Brabant zemní bal
 pěstební plocha - kontejnerované sazenice  pěstební plocha - Thuja Smaragd  pěstební plocha - sazenice ve volné půdě

Živé ploty listnaté tvarované se uplatní v malých zahradách nebo na plochách předzahrádek. Jde o většinou jednodruhové pravidelně stříhané ploty do přísných geometrických tvarů. Založení tvarového živého plotu vyžaduje větší počet rostlin na metr délky proti založení volně rostoucího živého plotu. Z našeho sortimentu vybíráme vhodné druhy pro živé ploty různých výšek:

  • výšková skupina do 100 cm – nízké odrůdy dřišťálu, mochny a nízké tavolníky, ze stálezelených druhů zimostráz, levandule a zimolez,
  • výšková skupina do 200 cm – dřišťál (Berberis th. Atropurpurea), habr, svída, meruzalka horská a středně vysoké odrůdy tavolníků (Spiraea cinerea Grefsheim, Spireae nipponica Snowmound), ze stálezelených druhů ptačí zob, bobkovišeň, hlohyně, zimostráz,
  • výšková skupina nad 200 cm – svída, tavola, habr a vyšší odrůdy tavolníku (Spiraea x vanhouttei), ze stálezelených druhů zimostráz a ptačí zob.

Živé ploty listnaté volně rostoucí se vysazují jako jedno- i víceřadé výsadby okrasných keřů. Na pěstování jsou nenáročné, není u nich nutný každoročně vícekrát ročně opakovaný udržovací řez jako u živých plotů tvarovaných, a tak velmi brzo dorůstají do požadované výšky. Je nutné počítat s tím, že volně rostoucí živé ploty zaberou více místa. Výhodou je možnost použití různých druhů dřevin, čímž se zvýší rozmanitost. Z našeho sortimentu vybíráme vhodné druhy pro volně rostoucí živé ploty různých výšek:

  • výšková skupina do 100 cm – nízké tavolníky, zimolez, nízké odrůdy mochny, nízké odrůdy dřišťálu, zimostráz a třezalka.
  • výšková skupina do 200 cm – dřišťál (Berberis th. Atropurpurea), bobkovišeň, meruzalka horská a středně vysoké odrůdy tavolníků (Spiraea cinerea Grefsheim, Spireae nipponica Snowmound),
  • výšková skupina nad 200 cm – svída, tavola, vyšší odrůdy tavolníku (Spiraea x vanhouttei), zlatice, hlohyně, šeřík a ruj.

Otevírací doba

otevírací doba:

pondělí - pátek: 9 - 17 hod.
sobota: 9 - 17 hod.
neděle: zavřeno

 

Naše prodejna

Okrasné zahradnictví Havlíček
Pardubická ul., Srch
Tel. 702 069 393

 

Pro oblast: Pardubice, Chrudim, Hradec Králové, Lázně Bohdaneč, Holice, Přelouč, Sezemice, Kolín, Poděbrady, Jaroměř, Jičín, Havlíčkův Brod, Kutná Hora, Litomyšl, Čáslav, Hořice